Měsíční pobyt studentů ze Shymkentu na PdF UP: Nové horizonty ve vzdělávání

Foto: Oddělení pro zahraniční vztahy PdF UP
Pátek 25. říjen 2024, 9:00 – Text: Oddělení pro zahraniční vztahy PdF UP

V letošním roce se uskutečnil první ročník výměnného programu mezi PdF UP a Zhanibekov University v Kazachstánu. Prvním počinem tohoto programu byl výjezd 10 českých studentů už v dubnu do Kazachstánu. Druhým krokem pak byl pobyt 9 studentů ze Shymkentu, kteří v Olomouci strávili rovněž celý měsíc, tj. od poloviny září do poloviny října 2024.

Celý pobyt kazašských studentů proběhl v přátelské atmosféře a provázelo jej nadšení z bohatého programu, který zahrnoval řadu přednášek a workshopů zaměřených na české vzdělávací prostředí. Studenti měli možnost seznámit se s českým školstvím, jeho historií a kulturními aspekty, které ho formovaly. Lektoři a odborníci z PdF UP se rádi podělili o své znalosti a zkušenosti, což podnítilo vzájemnou výměnu názorů a poznatků.

Zásadní součástí programu byly exkurze do základních a středních škol v Olomouci a okolí. Kazašští studenti měli unikátní příležitost nahlédnout do českého školního systému, pozorovat výuku na vlastní oči a porovnat ji se svými zkušenostmi z Kazachstánu. Patří se tak poděkovat Slovanskému gymnáziu, Základní škole Svatoplukova, Gymnáziu Čajkovského a Waldorfské škole Olomouc, které byly ochotné kazašské studenty přijmout. Také návštěva International School Olomouc byla pro ně významným zážitkem, jelikož mohli vidět zase odlišný způsob vzdělávání, který propojuje různé kultury a jazyky. I tam posíláme veliké díky.

Vedle akademického byl pro studenty připraven i bohatý kulturní program. Měli možnost poznat okolí Olomouce, navštívit historické památky, muzea a další zajímavosti. Tyto výlety přispěly k lepšímu pochopení české kultury a tradic, a také k budování osobních vazeb mezi českými, kazašskými, ale i dalšími zahraničními studenty.

Věříme, že tento projekt se stane inspirací pro další podobné iniciativy, které otevřou nové horizonty a přinesou vzájemné obohacení mezi českými a zahraničními studenty.