Podmínky přijetí
- V případě studia v magisterském studijním programu je podmínkou doložení dokladu o řádném ukončení vzdělání s maturitní zkouškou (maturitní vysvědčení). Pro přijetí ke studiu magisterského studijního programu Logopedie je navíc podmínkou doložení potvrzení o zdravotní způsobilosti (viz dále).
- Pro přijetí ke studiu magisterských studijních programů je podmínkou úspěšné vykonání národních srovnávacích zkoušek (Scio), testu Obecných studijních předpokladů (OSP), s výjimkou studijního programu Logopedie, kde je podmínkou úspěšné složení testu Obecných studijních předpokladů pro studium Logopedie (LTS). Podmínkou připuštění k ústní části přijímací zkoušky je úspěšné složení písemné části přijímacího řízení (viz Katalog studijních programů).
- Na základě vykonaných testů budou přijati ti uchazeči, kteří dosáhli nejlepšího výsledku v testech OSP a umístí se v rámci předpokládaného počtu přijatých (PPP). Počítá se nejlepší výsledek z akceptovaných termínů.
- Pro uchazeče o bakalářské a magisterské studium (s výjimkou magisterského SP Logopedie) budou akceptovány výsledky testů realizovaných prostřednictvím Scio v době od 7. 12. 2024 do 26. 4. 2025, pro uchazeče o magisterský studijní program Logopedie výsledky testů LTS konaných v termínech 29. 3. 2025 a 26. 4. 2025.
Uchazeči o studium programu Logopedie jsou povinni v den zápisu ke studiu doložit potvrzení o své zdravotní způsobilosti (potvrzení o odborném foniatrickém vyšetření dosvědčující nenarušenou řeč a hlas uchazeče o studium). Jako potvrzení slouží adekvátní lékařská zpráva daného odborníka (ze strany PdF UP není dostupný žádný formulář). Na potvrzení je třeba uvádět zvolený program a formu studia (označí si sám uchazeč). Potvrzení vystavená před 1. 3. 2025 budou považována za neplatná. Veškeré dotazy spojené s tímto vyšetřením směřujte na Mgr. Elišku Šlesingrovou (eliska.slesingrova01@upol.cz), případně garantku studijního programu. Důvodem požadování vyšetření je příprava na povolání hlasového profesionála – definice dle Evropské unie foniatrů a naplnění zákonných podmínek o prevenci zdraví a nemocech z povolání – např. Kapitola VI nařízení vlády č. 290/1995 Sb. – „Nemoci z povolání způsobené ostatními faktory a činiteli – prevence nemoci vznikajících při práci spojené s vysokou profesionálně podmíněnou hlasovou námahou na hlasivkách (těžká hyperkinetická dysfonie, uzlíky na hlasivkách, těžká nedomykavost hlasivek nebo těžká fonastenie, pokud jsou trvalé a znemožňují výkon povolání kladoucího zvýšené nároky na hlas)“.