Erasmus+

Zahraniční oddělení Pedagogické fakulty Univerzity palackého v Olomouci nabízí, zprostředkovává a administrativně zajištuje svým studentům zahraniční studijní pobyty ve více než 200 partnerských univerzitách v rámci Evropské unie i mimo ni především v rámci programu Erasmus+.

Typy studijních pobytů

Zahraniční oddělení podporuje prostřednictvím programu Erasmus+ tyto typy studijních pobytů:

  • Dlouhodobé semestrální mobility na 1–2 semestry pro studenty Bc., Mgr. i Ph.D. úrovně studia s požadavkem na minimální počet získaných kreditů 20 za semestr (doporučuje se 20–30 kreditů). Studenti jsou povinni po ukončení studia v zahraničí doložit Transcript of Records, na jehož základě budou studentovi uznány předměty.  
  • Student si při tvorbě LA „páruje“ zahraniční předměty s předměty vyučovanými na PdF/UP, které je možno po souhlasu vyučujícího a/nebo katederního koordinátora nahradit, viz manuál pro vyjíždějící studenty.
  • Krátkodobé mobility na 5–30 dnů pro doktorandy.

Podmínky účasti studenta v programu Erasmus+

  • Mezi PdF UP a partnerskou institucí je uzavřena meziinstitucionální smlouva ERASMUS+.
  • Účastník je studentem zapsaným do akreditovaného studijního programu na PdF UP (bakalářský, magisterský nebo doktorský studijní program) v jakékoliv formě studia.
  • Délka studijního pobytu vždy v rámci jednoho akademického roku je 5–30 dnů v případě krátkodobých mobilit nebo 2–12 měsíců v případě semestrálních mobilit.
  • Součet všech studijních pobytů Erasmus+ a praktických stáží Erasmus+ v dané úrovni studia nepřesáhne 12 měsíců.
  • Po celou dobu plánovaného pobytu je účastník studentem UP (před výjezdem do zahraničí nebo během studijního pobytu není možné studium na UP ukončit nebo přerušit).

Finance

Účastníkům je vyplaceno Erasmus+ stipendium dle destinace a typu mobility. Více informací naleznete na stránkách oddělení pro mobility UP.  

Výběrové řízení

Zahraniční oddělení PdF vypisuje výběrové řízení na obsazení míst na studijní pobyty v rámci programu Erasmus+ zpravidla 1× ročně v lednu na další akademický rok. V případě volných kapacit vypisuje dodatečné výběrové řízení v září na studijní pobyty v letním semestru daného akademického roku. Pro aktuální nabídky sledujte webové stránky zahraničního oddělení PdF. U krátkodobých mobilit pro doktorandy je současně nutné informovat o mobilitě i zahraniční oddělení PdF.

Obecné informace a postup „krok za krokem“ pro studenty nominované na studijní pobyty Erasmus+ naleznete na stránkách oddělení pro mobility UP.

Kontaktní osobou za PdF UP pro Erasmus+ studijní pobyty je Mgr. Sabina Kubisová (sabina.kubisova@upol.cz).  

Poradit se můžete i se studentskou ambasadorkou pro internacionalizaci
Bc. Adélou Wittasskovou (adela.wittasskova01@upol.cz).


Měsíční studijní pobyty

Měsíční studijní pobyty jsou určeny pro studenty PdF UP všech forem (prezenční i kombinované) i typů studia (bakalářského, navazujícího/magisterského i doktorského).

Nabídku sledujte v části Aktuality.

Student musí být vybaven znalostí anglického jazyka min. na úrovni B2 a projít výběrovým řízením (ústní pohovor v češtině i angličtině, motivační dopis, CV, studijní výsledky). Prioritně budou přijati ti studenti, kteří se ještě žádné měsíční stáže organizované PdF UP nezúčastnili.  

Studenti dostanou stipendium na podporu studia v zahraničí, které pokryje větší část nákladů, a cestovní pojištění. Je však nutno počítat s finanční spoluúčastí ze strany studenta.

Pobyty se konají každoročně na jaře a podzim.  

Měsíční stáž je určena pro 10 studentů PdF UP (z tohoto počtu mohou být max. 2 studenti doktorského studia). 

Cíle studijního pobytu    

  • Zdokonalení anglického jazyka.
  • Možnost účasti na přednáškách se zaměřením na oblasti: psychologie; pedagogiky a speciální pedagogiky.  
  • Exkurze do institucí, organizací spojených s výše uvedenými obory.  

Destinace výjezdu: USA, Kanada, Kazachstán, Indonésie, Čína.

Podmínky mobility

Kontaktní osobou za PdF UP je Mgr. Dagmar Zdráhalová (dagmar.zdrahalova@upol.cz). Poradit se můžete i se studentskou ambasadorkou pro internacionalizaci Bc. Adélou Wittasskovou (adela.wittasskova01@upol.cz).

Náš tip

Zjistěte si na www.mzv.cz podmínky pro výjezd do zahraničí – žádost o vízum, potřebná očkování atd.

Zaregistrujte se do systému DROZD (www.drozd.mzv.cz) – Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí.


Aurora

Aurora nabízí studentům všech svých univerzit možnost účastnit se mnoha projektů, kurzů, stáží a mobilit. Nabízí vzdělávací kurzy v oblastech, které patří k největším výzvám pro Evropu:

  • Udržitelnost a změna klimatu,
  • Digitalizace a globální občanství,
  • Zdraví a wellbeing,
  • Kultura: Identita a rozmanitost.

Více informací na stránkách aliance Aurora.


CEEPUS

Studenti střední Evropy se mohou ucházet o velmi atraktivní stipendia udělovaná programem CEEPUS (Central European Exchange Program for University Studies). Vyjet můžete do těchto zemí: Bulharsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Albánie, Bosna a Hercegovina a Makedonie.  

CEEPUS je středoevropským výměnným univerzitním programem zaměřeným na regionální spolupráci v rámci tzv. sítí univerzit. Program je určen pro studenty bakalářského, magisterského i doktorského studijního programu i pro pedagogy vysokých škol. Do programu se lze zapojit v rámci sítí vysokých škol nebo individuálně (jako tzv. freemover). Důraz je přitom v prvé řadě kladen na aktivity v rámci sítí.

V případě zájmu kontaktujte příslušného koordinátora sítě CEEPUS. Délka pobytu se odvíjí od možností jednotlivých sítí (programů). Minimální délka pobytu je jeden měsíc.

Sítě CEEPUS na PdF 

Číslo smlouvy  Název sítě     Koordinátor sítě CEEPUS 
CZ-1503-04-2324  Development of Computational Thinking  Katedra technické 
a informační výchovy 
Mgr. Tomáš Dragon 
G-1103-08-2324  Modelling, Simulation and Computer-aided Design 
in Engineering and Management 
Katedra technické 
a informační výchovy 
Mgr. Tomáš Dragon 
HU-0019-19-2324  International Cooperation in Computer Science  Katedra technické 
a informační výchovy 
Mgr. Tomáš Dragon 
RO-0013-19-2324  Teaching and Research of Environment-oriented 
Technologies in Manufacturing 
Katedra technické 
a informační výchovy 
Mgr. Tomáš Dragon 
HU-0028-17-2324  Active Methods in Teaching and Learning Mathematics, Informatics and their Applications  Katedra technické 
a informační výchovy 
Mgr. Tomáš Dragon 
HU-0028-17-2324  Active Methods in Teaching and Learning Mathematics, Informatics and their Applications   Katedra matematiky  doc. RNDr. Jitka Laitochová, CSc.  
HR-1005-09-2324  Educational Systems in Central Europe  Katedra primární 
pedagogiky 
Mgr. Alena Vavrdová, Ph.D. 

 

Více informací naleznete na stránkách programu CEEPUS

Kontaktní osobou za PdF UP je Mgr. Dagmar Zdráhalová (dagmar.zdrahalova@upol.cz).

Náš tip

S přípravou výjezdu přes CEEPUS je nutné začít alespoň jeden semestr před jeho realizací.


Merrilův program

V roce 2015 došlo k ukončení charitativní činnosti pana Charlese Merrilla, zakladatele a hlavního sponzora studijního stipendijního programu pro studenty UP. V důsledku této skutečnosti již nelze studentům UP nabízet plně hrazené studijní pobyty na partnerských školách. Aktuální zájemci o studijní pobyty v USA v rámci Merrillova programu musejí počítat s vyššími finančními náklady a seznámit se s novými podmínkami účasti.

Pro akademický rok 2024/2025 jsou aktuálně pro studenty UP předjednané podmínky na dvou partnerských školách:

Více informací o vyhlášeném výběrovém řízení najdete na stránkách oddělení pro mobility UP
(kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Hamdanieh).

PŘIHLÁŠKA pro akademický rok 2024/2025 – termín pro přihlášení je do 14. 2. 2024.


Freemover / Zero grant mobility

Tento typ mobility si zajišťuje student sám za částečné podpory zahraničního oddělení PdF UP.

  • Program je určen pro studenty PdF UP všech forem (prezenční i kombinované) i typů studia (bakalářského, navazujícího/magisterské i doktorského).
  • Nejvíce je tento typ mobility využíván studenty doktorských programů.   
  • Studenti PdF UP si mohou najít instituci, kde budou konat studijní pobyt/praktickou stáž, sami. Je třeba si zajistit akceptační dopis dané instituce.
  • Délka trvání výjezdu je 1–10 měsíců.
  • Po obdržení akceptačního dopisu od zahraniční univerzity si student může požádat o stipendium na podporu studia v zahraničí (dle Stipendijního řádu PdF). 
  • Výše finanční podpory není programem určena, přidělená finanční podpora závisí na počtu přihlášených, na rozpočtu jednotlivce a na možnostech celkového rozpočtu PdF UP na zahraniční mobility. Student musí počítat i s vlastním dofinancováním pobytu.
  • Studentovi, který je vyslán Univerzitou Palackého do zahraničí, bude poskytnuto cestovní pojištění do zahraničí od UP (po nahlášení do pojistné smlouvy).
  • Po skončení pobytu je potřeba doložit závěrečnou zprávu a potvrzení o pobytu z hostitelské instituce.
  • Za pobyt je možno získat 3–12 ECTS kreditů – po zapsání si předmětu PDF/ZSS1-4.

Kontaktní osobou za PdF UP je Mgr. Dagmar Zdráhalová (dagmar.zdrahalova@upol.cz).

Náš tip

Zjistěte si na www.mzv.cz podmínky pro výjezd do zahraničí – žádost o vízum, potřebná očkování atd.

Zaregistrujte se do systému DROZD (www.drozd.mzv.cz) – Dobrovolná registrace občanů ČR při cestách do zahraničí.

Výjezdy přes cestovní příkaz

Informace jsou určeny pouze studentům vyjíždějícím na cestovní příkaz (konference, projekty ap.). V případě dotazů kontaktujte paní Marcelu Weiglhoferovou (marcela.weiglhoferova@upol.cz).

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)