Náhradní termín pro předmět KPV/UPR@
Náhradní termín realizace Úvodní pedagogické praxe s reflexí (1. roč. PS U1ST) se uskuteční v pátek 22. listopadu 2024 na FZŠ Demlova v Olomouci. Bližší informace v systému MOODLE k tomuto předmětu.
Pozvánka na akci Vánoce a zdraví
I letos se naše katedra spolupodílí na této akci a pro více informací klikněte na odkaz níže:
Den stromů
Dne 30. září 2024 se v areálu olomouckého Rozária uskutečnila akce s názvem Den stromů, kterou jsme s našimi šikovnými studentkami připravily pro děti z mateřských škol. Cílem této akce bylo seznámit děti s významem stromů pro naši planetu a podpořit jejich lásku k přírodě prostřednictvím zábavných a vzdělávacích aktivit. Po přivítání a krátkém úvodu děti postupně začaly na jednotlivých stanovištích plnit různé úkoly. Zde se děti seznámily s jednotlivými částmi stromů a rostlin, poznávaly různé plody stromů, vyzkoušely si, jak je obtížné zbavit se škůdců, kteří ničí naše lesy. Na jednom ze stanovišť si dokonce mohly vyrobit svůj strom. Na závěr si každý z malých účastníků odnesl pamětní diplom. Atmosféra byla příjemná a všichni jsme si akci užili.
Více fotek najdete ve Fotogalerii.
Zahraniční hosté na naší katedře v rámci akce International Week 2024
Ve dnech 30. 9. – 3.10. 2024, kdy se konal International Week a na kterém od samého začátku participuje i naše katedra, jsme na naší katedře přijali zahraniční kolegy z partnerských univerzit, se kterými spolupracujeme nejen v oblasti programu Erasmus+, ale také v rámci projektů a výzkumů.
Mezi významné a stálé hosty patří pan děkan Faculty of Pedagogy University of Sopron László Varga s manželkou; Full Professor Robert Bacalja z University of Zadar s kolegou Tomislavem Koštou, pan proděkan Antonio Sosa z University of La Laguna z Tenerife, vedoucí katedry specifických didaktik Manuel Márquez Mora z University of Córdoba s kolegou J. J. Miras Ramosem a Ellinor Hammarsten a Stina Hallsén z University of Uppsala.
Kromě účasti na International Weeku někteří kolegové uspořádali workshop či přednášku pro naše studenty. Z akce jsme pořídili fotografie, které zde publikujeme.
Odborník z praxe na naší katedře
Dne 1.10.2024 jsme v rámci Ukazatele P uvítali ve výuce ředitelku málotřídní školy ZŠ Větřkovice Mgr. Gabrielu Grodovou. Setkání bylo rozšiřující a prohlubující odbornou aktivitou s cílem zlepšit orientaci v odborné terminologii, problematice a pojetí málotřídního vzdělávání v podmínkách ČR.
Akce se zúčastnilo 54 studentů studijního programu Učitelství pro 1. stupeň základní školy prezenční formy ve 2. ročníku studia, kteří se připravují na Pedagogickou praxi 2 s reflexí, jež je realizována v prostředí málotřídní školy.
Kooperaci se zástupcem pedagogického terénu považujeme za velmi významný prvek při utváření vlastního pojetí vzdělávání z pohledu studenta.
Paní ředitelko, děkujeme za Vaši účast.
Dominika Provázková Stolinská
Poznání na cestě s Freinetem
Ve dnech 13. - 15. září se konala 19. národní konference v Polsku s názvem „Poznání na cestě s Freinetem“. Tato prestižní událost přivítala akademiky, studenty a pedagogy z mateřských a základních škol. Naše katedra měla tu čest zúčastnit se této konference jako hlavní hosté spřátelené Akademie Nauk Stosowanych w Raciborzu. Během akce jsme přítomné hosty z řad akademiků, studentů a učitelů z celého Polska seznámili se vzdělávacími programy v České republice.
Velice si vážíme příležitosti navázat kontakty s našimi polskými kolegy, jelikož tato akce byla součástí dlouhodobé spolupráce s Akademií Nauk Stosowanych w Raciborzu. Setkání dále posílilo naše vzájemné vztahy a umožnilo nám šířit dobré jméno Univerzity Palackého v Olomouci a Katedry preprimární a primární pedagogiky. Děkujeme za pozvání na tuto mimořádnou událost a těšíme se na pokračování spolupráce.
Noc vědců 2024
I naše katedra se zapojila do celostátní akce s názvem Noc vědců. Letošní téma Noci vědců neslo název Proměna. Naše studující z pátého ročníku si pro zájemce z řad dětí připravily aktivity, kdy si děti mohly z Marshmallow vyrobit různé postavičky a další výrobky. Z chutného jídla se tak mohlo stát výtvárné dílko. Většinou však stejně i vytvořené dílo skončilo v tělech zúčastněných. Další hravou aktivitou byla tvorba speciální baterky, která až po dokončení přeměnila neviditelný obraz na viditelný. Zájem byl obrovský, což nás těší a jde vidět i na doložených fotorgafiích, a tak se již budeme těšit i na další ročník.
Foto: Barča Putnová - více foto zde.
Dny vědy a umění
V rámci Dnů vědy a umění na PdF UP realizovala naše katedra dne 9.4. inspirativní workshop zaměřený na metodiku PeaceJam. Jedná se o metodiku, která vznikla v USA a aktuálně je pilotována na našich základních školách (resp. 1. stupni ZŠ). Metodika je strukturována tak, že podporuje uplatňování mezipředmětových vztahů i průřezových témat. Účastníci workhopu si mohli sami vyzkoušet efekty konstruktivistického přístupu, který je v současnosti velmi propagovaný. Ukázková hodina dala nahlédnout, jaké efekty pro učení může mít:
- Z pohledu žáka - jaké kognitivní procesy mohou u žáků probíhat - jde se po postupných úrovních dle bloomovy taxonomie - znalost, porozumění, aplikace, analýza, syntéza, hodnocení
- Z pohledu učitele - jaké volí typy úloh - postupuje se od úloh nižšího řádu (např. pamětní reprodukce) přes jednoduché myšlenkové operace a práci s informacemi až po úlohy vyššího řádu (např. tvůrčí činnost žáka).
- Taktéž byla nastíněna strategie kompetenčního rozvoje, který je deklarován RVP ZV - základem je znalost, kterou při adekvátním procesu rozvoje můžu povýšit na dovednost, zase při adekvátním působení můžeme rozvinout v hodnotu a z toho se strukturuje postoj - tohle by měl být pak výstup učení.
Spolupráce s Vlastivědným muzeem Olomouc
V rámci předmětu Spolupráce školy a muzea se studenti programu U1ST účastní edukačních programů pro žáky 1. – 5. ročníku ZŠ. Nejprve si vyzkouší program sami, při další návštěvě sledují žáky (žáci ZŠ Demlova, se kterou velmi úzce spolupracujeme, se těchto programů účastní pravidelně). Studenti tak mohou přímo v terénu sledovat, jak žáci pracují a reagují na dotazy a úkoly edukátorů v programu, který už sami předtím absolvovali.
V naší velmi dobré spolupráci chceme dále pokračovat, rádi bychom zapojili studenty ještě do užší spolupráce v rámci témat bakalářských a diplomových prací. Jako další možnost je pomoci muzeu při vytváření programů pro žáky 1. st. ZŠ, popř. pro děti mateřských škol.
Participace naší katedry na akci Den zdraví
Studentka Učitelství pro 1. stupeň ZŠ válí i mimo třídu
Bronz z MČR a 8. místo z MS ve sportovním aerobiku
Kromě mnoha dovedností spojených s výukou žáků 1. stupně základních škol se zvládají naše studentky věnovat ve volném čase i svým zálibám, a to na nejvyšší republikové úrovni. My jsme hrdí, že mezi sebou máme takto nadané mladé lidi, proto se chceme podělit o jeden z nejčerstvějších úspěchů:
Tereza Človečková, studentka 2. ročníku PdF UP, absolvovala v říjnu 2 důležité závody ve sportovním aerobiku v ženské kategorii jednotlivců. Prvním z nich bylo Mistrovství České republiky, které se konalo v Kladně. Po vybojování bronzové medaile na Mistrovství Evropy v červnu, kde se stala českou dvojkou, měli všichni velká očekávání. Po napínavém souboji mezi ní a Vandou Šimkovou si nakonec z MČR odvezla bronzovou medaili.
Po MČR nastal týden příprav na nadcházející Mistrovství světa v belgickém Gentu. Všichni s napětím očekávali souboj v nejvíce sledované kategorii dospělých žen. Tereza se zde utkala se světovou špičkou, se kterou to neměla jednoduché ani Viktorie Prokopová, která nakonec obhájila svůj titul mistryně světa z loňského roku. Na dalších dvou příčkách skončily Australanky Viktoria Lee a Stephanie Cage. Tereza Človečková se probojovala do sobotního finále a z celkového počtu 21 závodnic se umístila na krásném 8. místě.
Celý záznam z MČR můžete shlédnout na (Tereza Človečková 18:35): MČR Kladno - Gymnastika a sportovní aerobik | Česká televize (ceskatelevize.cz)
Noc vědců 2023 na Katedře primární a preprimární pedagogiky
Dne 6.10. se i naše katedra zapojila do celostátní akce Noc vědců 2023, tentokrát pod názvem Tajemství. Do akce se zapojili studijící studijních programů Učitelství pro mateřské školy, Učitelství pro 1. stupeň základích škol a Učitelství pro 1. stupeň základích škol a speciální pedagogika. Studující si připravili tvořité aktivity zaměřené na děti předškolního a mladšího školního věku. Přístup k jednotlivým návštěvníkům byl naprosto fantastický. Děkujeme, že jsme se mohli této akce účastnit. A poděkování patří i všem dobrovolníkům z řad našich studujících, kteří se o přípravu a proběhnutí této akce postarali. Příští rok se opět budeme těšit na další akci opět s jiným tématem a jinými aktivitami.
Více fotogtrafií zde.
Naše studentka získala na Českých akademických hrách stříbrnou medaili
Ve dnech 3. – 7. 9. se konaly ČAH 2023 v Olomouci. Již po několikáté jsem měla možnost reprezentovat naši univerzitu, a tak se taky stalo. Nejdříve jsem nastoupila za volejbalový univerzitní tým a poté jsem si zahrála se svojí parťačkou i beach volejbal.
Ve volejbale jsme skončily na 2. místě. Turnaj to byl dvoudenní a velmi náročný. Ani jeden zápas jsme nedostaly zadarmo, a proto si o to víc ceníme takového výsledku. Ještě před prázdninami jsme vyhrály finále Univerzitní volejbalové ligy žen 2022/2023, a tak jsme si teď o jednu příčku pohoršily, ale i tak na sebe můžeme být pyšné!
Na beach volejbale se sešlo 14 týmů. Hrálo se na skupiny, ze kterých jsme bohužel nepostoupily dál. Skončily jsme tak na 9.-14. místě.
Celé hry jsou u konce a my se už teď těšíme na další ročník těchto her.
Nikola Kulhánková
studentka PdF, U1ST
Více fotek zde.