Ve dnech 21.–23. srpna 2023 se v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Palackého uskutečnil jubilejní XXX. ročník Letní školy výchovy k občanství, tentokrát s podtitulem Společenskovědní vzdělávání v České a Slovenské republice po roce 1992.
Mezi hlavní přednášející patřil Václav Klaus (v letech 1989–1992 federální ministr financí, po parlamentních volbách v červnu 1992 předseda vlády ČR – od 1. 1. 1993 pak samostatné ČR, v letech 2003–2013 prezident ČR), který k tématům zániku ČSFR a česko-slovenských vztahů v mezidobí let 1990–1993 přinesl řadu zajímavých, cenných osobních postřehů a vzpomínek (mj. i v souvislosti s předními reprezentanty tehdejší slovenské politiky, jako byli Ján Čarnogurský a „hlavní aktér“ dělení státu na slovesné straně Vladimír Mečiar). Přímo k tématu letní školy dále vystoupili Pavel Krákora (geneze a proměny česko-slovenských vztahů od roku 1918 do současnosti), Lubomír Kopeček (prezidenti ČR po roce 1992 a jejich politické ukotvení) a Vladimíra Dvořáková, která se zamýšlela nad politickým a ekonomickým vývojem ČR bezprostředně po jejím vzniku.
Mimo zmíněných odborných přednášek byl program letní školy již tradičně naplněn celou řadou oborově didaktických seminářů a workshopů (např. otázky digitálních kompetencí, mediální výchova, revize RVP v kontextu společenskovědního vzdělávání a další), s pozitivním ohlasem se u účastnic a účastníků setkala závěrečná přednáška Pavla Kopečka Problémy reflexe moderních dějin v českých a slovenských učebnicích dějepisu.
Letní škola výchovy k občanství a dějepisu organizovaná katedrou společenských věd PdF UP v Olomouci od roku 1994 vstupuje do dalšího – již čtvrtého – desetiletí. Za organizátory v čele s Pavlem Krákorou věříme, že se jí i nadále bude dařit zachovat si přízeň (nejen) ze strany učitelek a učitelů společenskovědních předmětů a zůstane místem příjemného setkávání a diskusí nad aktuálními společenskými tématy a možnostmi jejich reflexe ve vzdělávacím procesu.