Představujeme finalisty a finalistky ceny Magister optimus. Pomozte nám vybrat vítěze!

Pátek 31. květen 2024, 10:15 – Text: Oddělení komunikace PdF UP

Děkan PdF UP Vojtech Regec se rozhodl v akademickém roce 2023/2024 poprvé ocenit kvalitní vyučující a udělit ceny pro nejlepší učitele a učitelky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Kdo si odnese ocenění Magister optimus? To se dozvíte na Zahradní slavnosti PdF UP již 21. června. Zatím si můžete prohlédnout nominované!

Studentky a studenti naší fakulty naplno využili možnost nominovat své oblíbené vyučující a popsat jejich kvality – z nominací nakonec vzešlo celkem 24 finalistů a finalistek, jejichž seznam naleznete na webu Centra inovací ve vzdělávání.

Studující u nominovaných oceňují celou škálu pozitivních vlastností, což dokládají i nominační listiny: „Nejvíce oceňuji inspirativní podtext, který se jakoukoliv jeho hodinou prolíná. Kromě vědomostí nám dává možnost zamyslet se i nad našimi postoji, vnímáním světa nebo sebe samých. Nikdy nepřijde s nedostatkem energie a jeho entuziasmus je nakažlivý,“ stojí se v jedné z nich.

Důležitou roli v učitelské práci pochopitelně hraje i schopnost efektivně a jasně předávat znalosti dále: „Má lidský přístup. Je velmi aktivní, vstřícný, a ochotný při zodpovídání dotazů. Také má srozumitelný výklad a učivo velmi dobře rozdělené do příslušných hodin.“

Studující si ale váží i podpory vyučujících mimo učebny: „Je empatická a přirozeně dokáže vnímat potřeby skupiny a reagovat na ně tak, aby to zapadalo do vyučované látky. Vždy má slova útěchy a čas vyslechnout problémy studentů i v případě kdy téma nesouvisí s tématem hodiny,“ zaznívá v další nominaci.

O vítězi ceny rozhodne děkan, který zváží poradní hlas komise, obsah nominačních dopisů, pedagogickou reflexi nominovaných pedagogů a také evaluace studujících. Důležitým poradním hlasem při nesnadném rozhodnutí bude doporučení komise složené jak ze zástupců vedení fakulty a akademického senátu PdF, tak především ze zástupců studujících a spolků.

Do hlasování se ale může zapojit i široká veřejnost! Jak na to? Hlasovat je možné prostřednictvím srdíček přímo na zmíněném webu. Podpořit své favority hlasováním je možné do 14. června (včetně); upozorňujeme, že z jednoho zařízení je možné hlasovat pouze jednou. Na základě veřejného hlasování bude udělena cena studentů a veřejnosti.

Všechna ocenění budou vyhlášena 21. června 2024 na Zahradní slavnosti PdF UP, která proběhne na parkánu Uměleckého centra UP.