Žáci a žákyně základních škol si vyzkoušeli roli přednášejících na Dětské konferenci a prezentovali svůj talent

Foto: Lukáš Blokša
Pátek 24. květen 2024, 10:10 – Text: Oddělení komunikace PdF UP

Termokamery, 3D tisk nebo třeba Minecraft. Co mají tyto fenomény společného? Přeci Dětskou konferenci! Během této akce, kterou naše fakulta spolupořádala s Fakultní základní školou Hálkova, mohli jednotlivci i týmy z druhého stupně základních škol představit své zajímavé aktivity a projekty. Na ty nejúspěšnější z nich čekalo ocenění!

V pondělí 13. května 2024 proběhl ve velké aule Pedagogické fakulty UP historicky první ročník soutěžní Dětské konference. „V zaplněné aule panovala skvělá atmosféra. Celkem čtrnáct jednotlivců i týmů doprovodili a podpořili jejich spolužáci a vyučující. Projekty určitě zaujaly diváky i porotu. Témata byla různorodá – příroda, vesmír, umění, vědecké pokusy, 3D tisk, meteorologická stanice nebo školní časopis,“ uvedla Anna Zlámalová, ředitelka FZŠ Hálkova.

Konference byla skvělou příležitostí pro propojení akademického světa s tím školním. Prezentující si mohli vyzkoušet, jaké to je prezentovat své projekty nejen před svými spolužáky, ale také před odbornou porotou; zážitek byl také umocněn už samotným prostředím, v němž konference probíhala. Podpořit nadšení publika i samotné vystupující pomohl moderátor akce Lukáš Kobza, populární osobnost Rádia Haná. Také díky němu zněl auditoriem potlesk, smích a skandování.

„Projektem Dětské konference – s nímž nás před časem oslovila paní ředitelka Zlámalová z FZŠ Hálkova – se snažíme podporovat mladé talenty z řad žáků základních škol. Celá akce zároveň skvěle doplňuje naši dlouhodobou spolupráci se školami,“ doplnila ke konferenci proděkanka pro vnější vztahy a inovace Petra Šobáňová. „Popularizace vědy a umění, ale i podpora talentovaných mladých lidí je jedním z dlouhodobých cílů pedagogické fakulty a Dětská konference je vynikající příležitostí pro to podpořit zájem o tvůrčí aktivity i mezi žáky základních škol.“

Součástí programu byl také blok příspěvků s názvem Inspirace z fakulty aneb Co jednou můžete také dokázat. Tentokrát se role přednášejících ujali studující z naší fakulty, kteří na příkladu svých aktivit žákům představili široké možnosti seberealizace během studia i po něm. Svůj příběh představili Nela Foberová z Ústavu pedagogiky a sociálních studií, David Majirský a Tomáš Arnold, oba z katedry výtvarné výchovy.

O kvalitě přihlášených příspěvků svědčí i fakt, že pro každé místo porota vybrala hned dva projekty. Které příspěvky porotu zaujaly nejvíce? Podívejte se sami! Kliknutím na názvy jednotlivých příspěvků se dozvíte více.

1. místo:

Zeyeráci Stars | Naše meteorologická stanice: Jak cestovala do stratosféry

Ekotým ZŠ Stupkova | Naučná stezka stromů

2. místo:

Chemický kroužek ZŠ Olomouc, Heyrovského: To je on, vitamínů šampión!

Daniel Spurný ze ZŠ Stupkova | Vesmír a já

3. místo:

Carbon stars, International School Olomouc | Science presentation: Carbon

Mikuláš Kopřiva | 3D tisk

Součástí Dětské konference byla rovněž cena veřejnosti, v níž mohli o svých favoritech rozhodnout sami diváci. V průběhu několika týdnů mohli zájemci hlasovat prostřednictvím hlasovací brány na webu konference. Níže se můžete podívat na vítěze ceny veřejnosti.

1. místo:

Tým MAGMALIGA FZŠ Tererovo nám., pracoviště Helsinská | Tajemství sopek

2. místo:

Stavitelé Šantovky ze ZŠ Řezníčkova | Šantovka v Minecraftu

3. místo:

Osmáci ZŠ Libina | Škola hrou

„Moc děkuji celému týmu pedagogické fakulty za naprosto perfektní organizaci této úžasné akce. Bylo to jistě velmi náročné, ale žáci byli nadšeni a odvedli fantastické výkony. Cíl konference byl beze zbytku naplněn – podpořili jsme mladé talenty a mladí lidé s nadšením sdíleli své nápady a vědecké, technické nebo umělecké projekty,“ dodala k celkovému úspěchu akce Anna Zlámalová.

Akci financovala PdF UP a dárkové předměty laskavě poskytl také Magistrát města Olomouce. Děkujeme!