Aktuální otázky pedagogické diagnostiky v předškolním vzdělávání

Fotogalerie: Ondřej Moučka
Pondělí 15. listopad 2021, 13:47 – Text: Alena Srbená

Dne 3. listopadu 2021 byla uspořádána konference v rámci udržitelnosti výstupů projektu TA ČR – Online aplikace jako nástroj pedagogické diagnostiky a intervence v práci učitele mateřské školy s akcentem na školní připravenost; č. projektu – TL02000346, jehož hlavní řešitelkou byla prof. PhDr. Eva Šmelová, Ph.D.

Konference byla strukturována do dvou částí:

První část se konala v hybridní formě – část účastníků byla osobně přítomna v prostorách Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (učitelky mateřských škol z Olomouckého kraje, kolegové z Ostravské Univerzity v Ostravě a studenti programů Učitelství pro MŠ a Předškolní pedagogika) a část účastníků měla možnost sledovat program v online podobě (zástupci téměř všech pracovišť garantujících pregraduální přípravu učitelů MŠ).

Záměrem této první části bylo seznámit s odbornými východisky pro vytvoření projektu. K této kategorii vystoupila prof. PhDr. Eva Šmelová, Ph.D. a doc. PhDr. PaedDr. Jiří Dostál, Ph.D. Na tuto problematiku bylo navázáno představením vývoje a aktuální podoby online aplikace, která byla v rámci projektu originálně vytvořena. Na této prezentaci se spolupodílely PhDr. Pavlína Částková, Ph.D. a PhDr. Dominika Provázková Stolinská, Ph.D. Celý dopolední blok uzavřela ředitelka Mateřské školy Olomouc, Wolkerova 34 paní Mgr. Hana Schmidtová, která reflektovala vlastní zkušenosti s pedagogickou diagnostikou a online aplikací jako příklad dobré praxe.

Následovala přestávka, kdy byl zájemcům nabídnut workshop pod vedením Mgr. Hany Bučkové, Ph.D.

Odpolední část programu konference byla realizována výhradně v prezenční podobě v PC učebně, a byla věnována instruktáži práce s online aplikací, která byla cílena na přítomné učitelky mateřských škol Ty tak získaly přístup do online aplikace pro účely vlastního použití ve své MŠ.

Celkem se konference zúčastnilo 95 účastníků, dále byl přítomen projektový tým a aplikační garanti.

Zájem o tento program i konferenci nás velmi těší a děkujeme za něj. Pro více informací můžete kontaktovat PhDr. Dominiku Provázkovou Stolinskou, Ph.D. dominika.provazkova@upol.cz

Organizátoři také děkují paní děkance prof. PaedDr. Libuši Ludíkové, CSc. za podporu a vytvoření podmínek pro realizaci konference, všem zúčastněným a partnerům.