Konference Knihovny současnosti po roční pauze opět na půdě pedagogické fakulty

Fotogalerie: Ondřej Moučka
Středa 8. září 2021, 14:51 – Text: Ondřej Moučka

Ve dnech 6. až 9. září se na pedagogické fakultě po roční pauze (zapříčiněné protipandemickými opatřeními) opět mohla uskutečnit konference Knihovny současnosti, pořádaná Sdružením knihoven ČR. Hostem zahájení konference byl také ministr kultury Lubomír Zaorálek, který promluvil o nedávno podepsaném memorandu mezi Ministervem kultury ČR a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Memorandum se týká především spolupráce knihoven a dalších kulturních a paměťových institucí se školami a školskými zařízeními v oblasti kulturního povědomí a čtenářské, informační a mediální gramotnosti. Děkanka fakulty Libuše Ludíková, která na půdě domovské fakulty znovunpo roční přestávce velice ráda přivítala účastníky a účastnice konference, podpis zmiňovaného memoranda kvitovala. Zdůraznila, že ač by se mohlo zdát, že příprava pedagogických pracovníků je vzdálena práci knihovníků, opak je pravdou: "Před čtyřmi lety jsme nastartovali koncept Učitel21, náš koncept přípravy budoucích učitelů, a jedním z pilířů průpravy pro školství 21. století je právě příprava budoucích učitelů a učitelek v oblasti čtenářské a digitální gramotnosti. Vedeme absolventky a absolventy k tomu, aby povzbuzovali mladou generaci ke čtení a kritickému myšlení. Aby ve spolupráci s knihovnami podporovali čtení u dětí od 1. až po 9. třídu, či ještě dále na středních školách." Děkanka vyjádřila radost nad tím, že pedagogové našli v knihovnách podporu a že řada vyučujících chodí se svými třídami do knihoven a spolupracují s nimi například na získávání diplomů rytířů čtení dětí 1. tříd. Podpis memoranda podle Libuše Ludíkové výrazně pomůže rozvoji další spolupráce mezi školami a knihovnami a fakulta je podle ní připravena tuto spolupráci posílit.
"I proto jsem ráda, že se konference opětovně koná u nás, rádi Vám budeme nápomocni nejen tím, že Vám vytvoříme příjemné prostředí pro jednání," uvedla v závěru své uvítací řeči děkanky fakulty a krom příjemného jednání také popřála knihovnám rozvoj a vznik kreativních center.

Na zahájení konference následně proběhlo také předání medaile Zdeňka Václava Tobolky za významný přínos k rozvoji českého knihovnictví.