Petr Exler z katedry výtvarné výchovy slaví životní jubileum

Foto: Petra Šobáňová
Čtvrtek 9. prosinec 2021, 13:50 – Text: Vojtěch Češík

Dlouholetý pedagog katedry výtvarné výchovy PdF UP a jedna z nepřehlédnutelných osobností projektové metody ve výtvarné výchově Petr Exler nedávno oslavil významné životní jubileum a u této příležitosti právě probíhá v Galerii města Olomouce výstava jeho prací.

Vernisáž proběhla 1. prosince a výstavu můžete v Galerii města Olomouce navštívit až do 23. prosince 2021. Kromě vlastních prací Petra Exlera je zde také například prezentován projekt Setkání s hebrejskou kulturou. Tento projekt byl jedinečný v tom, že široce spojuje výtvarnou a dramatickou výchovu. Pro zájemce vyšel k této výstavě také katalog, který mimo jiné obsahuje rozhovor s Petrem Exlerem. Jeho zkrácenou verzi si můžete přečíst na portálu U21.

Petr Exler působil od roku 1998 na katedře výtvarné výchovy PdF UP jako odborný asistent pro obor didaktika výtvarné výchovy. Specializoval se na propojování uměleckých oborů s pedagogickými aspekty a na aplikaci artefiletického přístupu do výtvarné výchovy. Stal se také symbolem svobodomyslného, autentického, prožitkového přístupu k výtvarné edukaci. Je osobností, jež ovlivnila generace dětí a studentů. Kromě univerzity byl jeho profesní život spojen zejména s Domem dětí a mládeže v Olomouci, kde působil od roku 1976.