Safer Internet Day 2022 upozornil na důležitost systematického vzdělávání v oblasti bezpečného chování na internetu. Pedagogická fakulta UP je v tomto celorepublikovým lídrem

Foto: Safer Internet Centrum ČR
Čtvrtek 10. únor 2022, 10:08 – Text: Kamil Kopecký

8. února 2022 se konal tradiční Safer Internet Day 2022 (SID2022), který upozorňuje na důležitost prevence rizikového chování v online prostředí a který se připomíná ve více než 200 zemích světa. Koordinátorem aktivit spojených s touto událostí pro Českou republiku je národní Safer Internet Centrum, které spravuje sdružení CZ.NIC.

K příležitosti připomenutí tohoto významného svátku zorganizovalo Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci se sdružením CZ.NIC a dalšími partnery v Praze tiskovou a odbornou konferenci, na které vystoupili klíčoví aktéři, kteří se expertně zaměřují právě na intervenci, prevenci a vzdělávání v oblasti online bezpečnosti. Nechyběl také místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který vyzdvihl důležitost tohoto tématu v souvislosti s nárůstem kybernetických hrozeb, ale také dezinformací v populaci, a který ocenil práci organizací, které se aktivně na boj s internetovými hrozbami zaměřují. Plukovník Zuzana Pidrmanová z Policejního prezídia ČR upozornila na dlouhodobý růst počtu případů kybernetické kriminality řešených policií, který se v posledních letech trvale zvyšuje. Je proto klíčové na tento nárůst reagovat – a to jak z pohledu intervence, tak především prevence a vzdělávání.

Ke klíčovým aktérům na poli prevence, intervence a vzdělávání  v oblasti online bezpečnosti v ČR patří také tým E-Bezpečí Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který se události aktivně zúčastnil. Vedoucí projektu doc. Kamil Kopecký poukázal na vysokou latenci spojenou s nahlašováním incidentů spojených s internetem – dětské oběti kyberkriminality se velmi často bojí svěřit se rodičům či učitelům a nechtějí svůj vážný problém nahlásit policii. Zároveň upozornil na důležitost integrování této problematiky do učitelské přípravy a jako příklad dobré praxe uvedl právě Pedagogickou fakultu UP, na které jsou předměty spojené s online bezpečností a mediální gramotností již několik let integrovány přímo do pedagogicko-psychologického učitelského základu. Zároveň ocenil spolupráci všech aktérů, kteří se prevenci a intervenci v oblasti online bezpečnosti aktivně věnují.

Safer Internet Day můžete podpořit pomocí hashtagu #SID2022

Záznam z tiskové konference k Safer Internet Day je k dispozici zde.

Záznam z odborné konference k Safer Internet Day je k dispozici zde.