V uplynulých týdnech byl tématem číslo jedna nový koronavirus a dokonce se mohlo i zdát, že se v některých ohledech poněkud zastavil čas. Co se ale rozhodně nezastavilo, je koloběh přírody, a s příchodem jara jsme mohli pozorovat jeho každoroční typické projevy – jako je například návrat ptáků ze zimovišť. Stěží bychom pro tento úkaz hledali představitele symboličtější, než jsou čápi. Jejich výzkumu se již dlouho věnuje Mgr. Markéta Nyklová, Ph.D., zooložka a pedagožka Katedry biologie Pedagogické fakulty UP a členka České společnosti ornitologické. Čápi byli předmětem její disertace, zkoumala je mimo jiné v čapí vesnici v Polsku a navštívila vesnici v Chorvatsku a Slovinsku, podílela se na několika mezinárodních výzkumných studiích čápů či na jejich mezinárodním sčítání v roce 2014. O jejich chování a ochraně hovořila v uplynulých týdnech v pořadech České televize, kam byla jako odbornice na tyto charakteristické opeřence pozvána. Konkrétně se jednalo o pořad Dobré ráno s Českou televizí a také o relaci Život na třetí na novém kanálu ČT3 určeném převážně pro seniory.
Z téměř dvaceti druhů čápů u nás hnízdí dva, čáp černý a především čáp bílý, který se nejspíš každému vybaví. V pořadu Dobré ráno byly zmíněny některé jeho charakteristické znaky, jimiž se liší od jiných našich ptáků (například monogamní život, hnízdění pokaždé na témže hnízdě), i další zajímavosti – třeba to, že letitá hnízda mohou vážit i kolem tuny. Markéta Nyklová hovořila také o důležitosti ochrany čápů a o způsobech, jakými se do ní může aktivně zapojit i veřejnost. Může jít především o monitorování hnízda v okolí nebo hlášení všech aktivit na hnízdě na stránce birdlife.cz/capi České společnosti ornitologické. Připomenuty byly i další weby pro pomoc našim „ptačím sousedům“, např. rorysi.cz. V letních měsících může veřejnost s ornitology vyrazit na Vycházky za sousedy, a to nejen ptačími, ale i netopýřími (birdlife.cz).
O čápech hovořila Markéta Nyklová také v pořadu Život na třetí na novém kanálu ČT3 a rovněž zde shrnula typické znaky a projevy čápů a upozornila na důležitost ochrany a monitorování čapí populace a obecně všech živočišných druhů.
„Za pozvání do pořadů jsem ráda, atmosféra během živého vysílání má své kouzlo a dynamiku. Navíc je povinností zoologa dělat PR všem druhům na planetě. Naše živočišné druhy si reklamu neudělají a díky popularizaci můžeme získat cenné spolupracovníky a docílit ochrany nejen druhu, ale i některých biotopů životně důležitých pro obrovské množství druhů, nejen pro čápa bílého,“ dodala dr. Nyklová k pozvání do vysílání a k důležitosti popularizace ochrany přírody.