Ve dnech 14. – 15. 3. 2019 proběhla na Pedagogické fakultě UP dvoudenní konference pro studentky vysokoškolského programu muzikoterapie z Mukogawa Women University v Japonsku. Účastnila se jí skupina přibližně 20 studentek a 3 pedagogů pod vedením prof. Tomoko Ichinose, garantky tohoto studijního programu. V České republice strávily celkem šest dní. Před pobytem v Olomouci absolvovaly návštěvu Prahy a dvoudenní semináře v univerzitním pracovišti v Centru sociálních služeb Tloskov. Zde se účastnily workshopů zaměřených na individuální a skupinovou muzikoterapii u osob se zdravotním postižením pod vedením ředitele centra dr. Matěje Lipského a klavírního virtuóze Mgr. Jiřího Pazoura. Také měly možnost nahlédnout do praxe místního projektu vysílání rádia Tloskov, ojedinělého internetového rádia, jehož moderátory a moderátorkami jsou osoby s mentálním postižením. Rádio má i pravidelný hudební klub, společně s uživateli centra si tak účastnice konference poslechly koncert Oskara Petra Vzpomínka na Marsyas.
Také olomoucký program studentkám nenechal – dle japonských zvyklostí – chvíli na oddych. Po čtvrtečním zahájení konference proděkankou dr. Janou Kvintovou absolvovaly přednášku se zajímavostmi o historii uměleckých terapií v České republice a praktické semináře o muzikoterapii u osob se speciálními potřebami s doc. Jiřím Kantorem. Během následujícího dne pokračovaly s podobně orientovanými dopoledními workshopy s Mgr. Zdeňkem Vilímkem, prohlídkou Olomouce a návštěvou olomouckých kaváren. Před tím, než pokračovaly na závěr svého turné do Vídně, stihly načerpat trochu středoevropského ducha a prolomit některé japonské kulturní zvyklosti. To bylo vidět i při závěrečném loučení, které neprobíhalo pouze úklonou (a v případě velmi vřelých vztahů podáním ruky). Olomoucké semináře byly navíc obohaceny přítomností několika španělských studentek a studentů, kteří aktuálně studují na UP v rámci Erasmus mobilit.
Návštěva japonských studentek nebyla rozhodně poslední. Dle výroků prof. Ichinose si studentky ani v následujících letech nenechají ujít „výborně zorganizovaný, zajímavý a odborně přínosný program“ a také ona sama se do Čech i na Moravu ráda vrátí. Vzájemnou spolupráci posilují také oboustranně přátelské a osobní vztahy, které se zásluhou prof. Tsutomiho Masuka (předchůdce prof. Ichinose) rozvíjejí již více než 10 let.
Pro ústav speciálněpedagogických studií byla konference pro japonské studentky předzvěstí mnohem významnější události, kterou je akreditace prvního kvalifikačního studia muzikoterapie v České republice. Od září 2019 dojde k otevření tříletého navazujícího magisterského studia, které máme tu čest realizovat pod vedením a za úzké spolupráce s čelními představiteli katedry muzikoterapie a výzkumného muzikoterapeutického centra na Univerzitě pro hudbu a dramatické umění ve Vídni. Pedagogická fakulta se tak stane jedinečným garantem dalšího studijního programu, který nelze studovat na žádné jiné domácí univerzitě, a bude mít prvenství v založení vysokoškolských základů tohoto oboru.
Doc. Mgr. Jiří Kantor, Ph.D., Ústav speciálněpedagogických studií PdF UP