Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci i letos pořádá Dny vědy a umění. Během března, dubna a května nabídne pestrý program plný přednášek, workshopů, konferencí, komentovaných prohlídek a uměleckých vystoupení. Využijte jedinečnou příležitost setkat se s odborníky, studenty i tvůrčími osobnostmi!
Ústav cizích jazyků se zapojí hned dvěma zajímavými událostmi. Už 27. března se uskuteční mezinárodní studentská konference Connecting Research Communities, pořádaná ve spolupráci s Durham University. Studenti zde představí své výzkumné projekty formou akademických posterů a budou mít příležitost diskutovat své poznatky s vrstevníky i odbornou veřejností. Dne 2. dubna pak Sylvie Doláková povede interaktivní přednášku Teaching Grammar to Primary School Learners, zaměřenou na efektivní metody osvojování anglické gramatiky u nejmladších žáků.
Jednou z tradičních akcí je konference Den zdraví, která se letos uskuteční již pojedenácté, a to 9. dubna. Tato interaktivní konference s podtitulem „Zdraví v holistickém pojetí“ se zaměří na prevenci a zdravý životní styl, a je určena nejen pro studenty učitelství, ale i pro učitele z praxe a odborníky z oblasti zdravotnictví.
Workshop Výtvarná výchova a wellbeing ve škole pod vedením Petry Šobáňové nabídne inspirativní metodické přístupy, jak propojit kreativní expresi s duševní hygienou žáků. Účastníci se seznámí s praktickými technikami, které mohou využít ve výuce k podpoře emoční pohody a seberegulace u dětí. Součástí programu konaného 11. dubna bude i práce s projektivními pocitovými kartami vytvořenými na katedře výtvarné výchovy a představení metodické podpory dostupné na portálu Pečuji o sebe.
Další zajímavou událostí bude popularizační přednáška a beseda z nového cyklu Hovory (nejen) o české společnosti, pořádaného katedrou společenských věd. Tento cyklus přivádí do Olomouce výjimečné osobnosti veřejného života, aby sdílely své zkušenosti s angažovaností v občanské společnosti. Cyklus přednášek otevře 14. dubna kardiochirurg a senátor Jan Pirk.
Do programu se tradičně zapojuje také katedra hudební výchovy. Přednáška Freddie Mercury a jeho ambivalentní pojetí tonality, konaná 17. dubna, nabídne hlubší pohled na unikátní harmonický styl legendárního frontmana kapely Queen. Účastníci se seznámí s jeho inovativním přístupem k tonalitě a hudební struktuře, přičemž analýza bude doplněna ukázkami vybraných skladeb. Milovníky živé hudby pak 30. dubna potěší koncert Hudebka LIVE!, kde studenti katedry hudební výchovy spolu se svými hosty předvedou své umění napříč hudebními žánry – od jazzu a rocku přes muzikál až po autorskou tvorbu. Koncert se uskuteční v inspirativním prostředí Kaple Božího Těla.
Bližší informace k programu Dnů vědy a umění 2025 naleznete na webu fakulty.