Ústav speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty UP ve spolupráci s katedrou geoinformatiky Přírodovědecké fakulty UP uspořádal v polovině září dvoudenní konferenci TouchIt, která měla na programu otázky týkající se speciálního vzdělávání osob s těžkým zrakovým postižením, výměnu zkušeností i workshop zaměřený na tvorbu hmatových map i 3D audiotaktilních modelů.
Mezi hosty se objevil například průkopník ve tvorbě hmatových map Petr Červenka ze střediska Teiresiás pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity či Jakub Wabiński z Vojenské technické univerzity Varšava, který se věnuje tvorbě a standardizaci hmatových map. Během konference zaznělo celkem jedenáct příspěvků od odborníků z řad akademiků, ale i ze škol zaměřených na vzdělávání žáků a studentů se zrakovým postižením, z vysokoškolských center pro podporu studentů se specifickými potřebami, speciálně pedagogických center a dalších pracovišť.
„Na konferenci i následném workshopu se setkala unikátní sestava tyflopedů, kartografů a geoinformatiků. Od publika, ve kterém převažovali lidé z praxe, jsme získali velmi pozitivní zpětnou vazbu na aktivity našich pracovišť i na výstupy, které jsme v rámci projektu vytvořili,“ uvedla Veronika Růžičková z Ústavu speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
„Naším cílem ale nebylo pochlubit se dosaženými výsledky, chtěli jsme především umožnit vzájemnou výměnu znalostí a zkušeností, což se podařilo. Domluvena byla i další spolupráce mezi řadou účastníků,“ doplnila.
Konferenci uzavřela moderovaná diskuze nad tématy, které rezonují v tyflopedické praxi a účastníci se během ní dostali nejen k tématům hmatové grafiky, ale především k inkluzi, pomůckám v ní užívaným, braillově písmu i prostorové orientaci osob se zrakovým postižením.
Workshopy ukázaly mimo jiné i práci s 3D tiskem
Na katedře geoinformatiky se účastníky workshopů mohli seznámit s tyflokartografickým výzkumem, technickým zázemím 3D laboratoře a získali informace, jaké jsou praktické možnosti 3D modelování a 3D tisku v oblasti hmatových pomůcek.
Workshop zahájila Alena Vondráková z katedry geoinformatiky úvodem do tyflokartografie, kdy představila obor ze všech úhlů, od historie až po současnost a poté ukázala většinu možností tyflokartografického znázornění užitelného pro osoby se zrakovým postižením.
Po tyflokartografii nastoupilo téma 3D tisku, které představil Jan Brus, jak na teoretických příkladech, tak především na praktických ukázkách přímo v 3D labu. Na ukázku 3D tisku navázala ukázka 3D modelování pod vedením Radka Barvíře.
Závěrečná konference se uskutečnila v rámci projektu TA ČR Redukce informačního deficitu a rozvoj představivosti osob se zrakovým postižením prostřednictvím 3D modelů s auditivními prvky (RIDARP), na jehož realizaci výše uvedená pracoviště Univerzity Palackého v Olomouci pracovala v posledních třech letech.