Umělcem měsíce června 2020 se pro mezinárodní platformu Itsliquid stal Robert Buček z katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP. K ocenění přispěl Bučkův nedávný výstavní projekt s názvem 4+1/3+kk.
„Je to pro mě velká čest, že mezinárodní platforma Itsliquid vybrala ve svém projektu Artist of the month – June 2020 právě mou práci. Do soutěže jsem poslal dokumentaci březnové olomoucké výstavy 4+1/3+kk, která ocenění jistě napomohla,“ řekl Robert Buček. Dodal, že výsledek soutěže vnímá tak trochu i jako satisfakci za předčasně ukončenou výstavu. „Řekněme, že je to takové ´odškodné´. Expozice byla totiž předčasně ukončena kvůli karanténě. Až poté mi známí z Itálie poslali výzvu k soutěži společnosti Itsliquid,“ dodal.
Robert Buček chtěl připravit pro Olomouc původně větší retrospektivní výstavu, ale protože najít ve městě prostor, který by rozlohou pokryl potřeby některých Bučkových realizací, nebylo možné, rozhodl se, že výstavu rozdělí do několika míst. Nakonec se ukázalo, že je takové rozhodnutí pro celý projekt přínosem, neboť do pomyslné hry vstoupila i práce s konkrétními místy, s jejich architektonickou stránkou a atmosférou. Celý projekt 4+1/3+kk měl velmi blízko k site specific.
Expozice 4+1/3+kk se nakonec uskutečnila na čtyřech místech, v Galerii Caesar, Galerii XY, kostele Panny Marie Sněžné, Uměleckém centru Univerzity Palackého a jeho Atriu a v galerii Basement. Jedinečným způsobem tak propojila prostory univerzitní, sakrální i galerijní. Mimořádné propojení různých prostor prezentovalo centrum Olomouce jako jeden celek s velkým výstavním potenciálem. A navíc v průběhu výstavy se veřejnosti otevřely i prostory, které mezi běžně navštěvované nepatří.
„Z finalistů soutěže bude v příštím roce vybrán jeden autor, kterému platforma uspořádá výstavu v Benátkách. Ať už to dopadne jakkoli, pro mne to byl velký zážitek. Už sama komunikace s kurátory společnosti formátu Itsliquid mi otevřela hodně nových možností. Ze všech nejvíce se už teď těším na dvoutýdenní mezinárodní keramické setkání v Lotyšsku Ceramic Laboratory 2021,“ uzavřel oceněný tvůrce z UP.
Více v rozhovoru platformy Itsliquid ZDE.
Robert Buček studoval mimo jiné na Akademii krásných umění ve Wroclawi pod vedením profesora Janusze Kucharského. Působil jako odborný asistent na katedře sochařství Fakulty umění v Ostravě. Od roku 2014 pracuje jako odborný asistent na katedře výtvarné výchovy PdF UP. Vystavuje a účastní se mezinárodních sympozií. V březnu 2020 vystavil svá díla v Olomouci vůbec poprvé.