Katedra společenských věd pedagogické fakulty připravuje Letní školu výchovy k občanství, demokracii a evropanství. Letos se s názvem Třicetiletí obnovy a budování občanské společnosti v českých zemích bude věnovat blížícímu se stejnojmennému výročí. V Olomouci přivítá šest desítek účastníků a řadu zajímavých přednášejících.
Šestadvacátý ročník Letní školy výchovy k občanství, demokracii a evropanství se uskuteční ve dnech 18. – 21. srpna v prostorách pedagogické fakulty. Při této příležitosti se do Olomouce sjede několik zajímavých osobností. S přednáškou s názvem 30 let poté. (Ne)konsolidovaná demokracie v České republice? vystoupí 19. srpna od 15.15 hodin ve staré aule PdF Vladimíra Dvořáková z katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. Z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky přijede do Olomouce Miroslav Vaněk, jehož přednášku na téma Listopad 1989 jako „symbolické centrum“ si bude možné poslechnout na témže místě 20. srpna od 9.30 hodin.
„Naše spolupráce s oběma jmenovanými profesory je výborná, a to nejen z pohledu organizátora, ale především z hlediska nadstandardně kladných evaluací posluchačů. Už teď se však můžeme těšit i na další známé osobnosti. Hovořit zde bude i například signatář Charty 77 a dlouholetý politik Daniel Kroupa či politolog Jakub Charvát z katedry politologie a humanitních studií Metropolitní univerzity Praha,“ řekl Pavel Krákora z katedry společenských věd PdF.
Přestože je zaměření letošního ročníku do značné míry předurčeno výročí, které se váže k soudobým českým, respektive československým dějinám, organizátoři školy zařadili do programu i další témata využitelná v praxi učitelů společenskovědních předmětů a dějepisu na základních i středních školách.
„Všechna témata jsou přínosná nejen pro učitele, ale i pro studenty středních škol, kteří se k účasti na letní škole hlásí také. Od loňského roku jsou právě středoškolští studenti naši novou cílovou skupinou. Pořádáme pro ně Letní kemp výchovy k občanství, demokracii a evropanství, který je součástí naší tradiční letní školy. S přihlédnutím k naplnění kapacity sálu zveme na přednášky samozřejmě i veřejnost,“ dodal Tomáš Hubálek z katedry společenských věd.
Letní školu výchovy k občanství, demokracii a evropanství pořádá pedagogická fakulta olomoucké univerzity od roku 1994. Jejím každoročním cílem je sdělit učitelům nejnovější poznatky a trendy v oborových didaktikách společenských věd a dějepisu, seznámit je s adekvátními strategiemi výuky a upozornit na problémy a otázky související s vývojem a fungováním občanské společnosti, interpretace soudobých dějin, pohledů na multikulturní společnost v ČR a Evropě.
Akce je pořádána za podpory Visegrádského fondu, Statutárního města Olomouc, Olomouckého kraje, a Olomouckého centra otevřeného vzdělávání (OCOV).