V minulých týdnech se na Pedagogické fakultě UP uskutečnily dva semináře z cyklu Odpoledne s vědou, které pořádalo Oddělení pro vědu, výzkum a doktorská studia. Ve středu 26. března proběhl seminář ke grantům Evropské výzkumné rady (ERC), ve čtvrtek 3. dubna seminář k problematice otevřených dat a správy výzkumných dat.
Granty ERC provedl pracovník Projektového servisu UP manažer Ondřej Němčák, kdy na dvě desítky akademických pracovníků mělo možnost vyslechnout komplexní představení projektů ERC od specifikace grantů, přes jejich podávání až po jejich financování. Analýzu podpořených grantů se zaměřením na oblast sociálních a humanitních věd doplnila Michaela Štencková z Oddělení projektové podpory PdF UP.
Granty ERC jsou součástí programu Horizon Evropa a kladou si za cíl podporovat excelentní výzkumné pracovníky z celého světa, dále hledat nové způsoby práce ve vědě za účelem získání mimořádných výsledků či podporovat mladé výzkumníky na počátku kariéry. Mezi jejich základní principy patří multidisciplinární a interdisciplinární přesah, který překračuje hranice různých oblastí výzkumu, a s tím související nekonvenční a inovativní vědecké přístupy. Granty ERC si rovněž zakládají na principech otevřené vědy a podpoře hlavních řešitelů, nikoliv konsorcií. Důležitým aspektem je pak institut hostitelské instituce, která musí sídlit v členském státu nebo přidružené zemi programu Horizont Evropa. Pozitivním znakem je rovněž přenositelnost projektu a možnost dlouhodobého financování s možností pokrytí až stoprocentního rozpočtu souvisejících nákladů.
Ondřej Němčák se rovněž soustředil na samotný proces podávání grantů ERC, jako zásadní zmínil jednak dosavadní profesní portfolio a vědecko-výzkumné renomé hlavního řešitele, ale rovněž nutnost pregnance a velké časové dotace při zpracování projektové žádosti, která se pohybuje až kolem jednoho roku, přičemž nekvalitně zpracovaná žádost může řešitele pro další období ze soutěže i vyloučit. „Akce odpoledne s vědou jsem se zúčastnila poprvé, ale pokud mi to pracovní povinnosti dovolí, jistě ne naposledy. Seminář na téma granty ERC byl veden velmi profesionálně, informace na něm sdělené byly předány přehlednou, pochopitelnou a zajímavou formou. Mgr. Němčák i jeho kolegyně pojali téma zajímavě a teoretické informace byly propojeny se zkušenostmi z praxe," doplnila k semináři Veronika Růžičková z Ústavu speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty UP.
Proběhlý seminář svým programem opět otevřel velmi nosné téma, proto Oddělení pro vědu, výzkum a doktorská studia připravilo na úterý 13. května seminář s názvem Získejte mezinárodní výzkumné zkušenosti: zapojte se do programů MSCA v rámci programu Horizon Europe, který se zaměří na téma mezinárodní, mezisektorové a mezioborové spolupráce ve výzkumu a inovacích, a také představí náměty jak posílit tvůrčí a profesní potenciál výzkumných pracovníků. Předmětný seminář cyklu Odpoledne s vědou nabídne přehled dvou nástrojů programu Marie Skłodowska-Curie (MSCA), které probíhají v rámci Horizontu Evropa a patří mezi nejprestižnější grantová schémata na podporu vědecké mobility a excelence. Seminář povedou Pavla Tresterová a Eva Richterová z Projektového servisu Univerzity Palackého v Olomouci.
Na seminář je možné se přihlásit prostřednictvím níže uvedeného odkazu:
Získejte mezinárodní výzkumné zkušenosti: zapojte se do programů MSCA v rámci programu Horizon Europe, 13. května 2025, 14.00–16.00, počítačová místnost N23, PdF UP v Olomouci, Žižkovo nám. 5.
Pátý seminář cyklu Odpoledne s vědou s názvem Otevřeně o datech: Nová vnitřní norma o správě výzkumných dat pod drobnohledem se uskutečnil 3. dubna pod vedením již tradičního řečníka Lukáše Walka, vedoucího Oddělení koncepce a podpory výzkumu Rektorátu UP, a to za účasti Terezy Motalové, metodičky výzkumných dat z téhož oddělení. Nová vnitřní norma o správě výzkumných dat představuje naprosté unikum v univerzitním prostředí a její příprava včetně rozsáhlého připomínkovacího procesu trvala více než rok a půl, a pojímá celý životní cyklus výzkumných dat. Lukáš Walek s Terezou Motalovou objasnili podstatné oblasti, které je třeba při práci s daty mít na zřeteli, a to od vytvoření tzv. data management plan, přes definování zodpovědnosti jednotlivých členů projektových týmů, dále pregnantní kategorizaci citlivosti údajů dle mezinárodní metodiky, ale i bezpečné ukládání a uchování dat až po problematiku odpovědnosti zaměstnavatele i zaměstnance. Jednotlivá témata jsou natolik obsáhlá, že každé z nich by zasloužilo seminář samostatný. Neoddělitelnou a podstatnou součástí procesu správy je stránka etická, kterou na UP v Olomouci primárně postihuje etický kodex.
Téma správy výzkumných dat rezonuje akademickým prostředím, a jeho precizní definice se prostřednictvím plánu správy dat stává nedílnou součástí grantových žádostí. I z tohoto důvodu Oddělení pro vědu výzkum a doktorská studia PdF UP pod vedením Tomáše Taláška připravilo seminář s touto tématikou, který se cíleně zaměří na aplikaci správy výzkumných dat v podmínkách PdF UP.
Na seminář je možné se přihlásit prostřednictvím níže uvedeného odkazu: Jak přistoupit k evidenci výzkumných dat PdF, 29. dubna 2025, 14.00–16.00, počítačová místnost N23, PdF UP v Olomouci, Žižkovo nám. 5.