Nutnost udržovat sociální odstup panuje již druhým měsícem, a byť se některá opatření začínají postupně uvolňovat, ke klasické kontaktní výuce se Univerzita Palackého tento semestr již nevrátí. Ne pro každého je přechod na výuku na dálku s využitím moderních technologií a online nástrojů snadný. Jednak většina z nás upřednostňuje kontakt tváří v tvář, běžnou mezilidskou interakci s okamžitou odezvou, a někomu navíc není online prostředí blízké a trvá, než se s ním sžije.
Fakulta se snaží svým zaměstnancům tento přechod na distanční výuku ulehčit, podpořit je. Záhy po uzavření škol byl vydán článek Možnosti využití nástrojů e-learningu a byly připraveny sekce na webu s podrobnými postupy a tipy jak vyučovat na dálku.
Nově také s podporou děkanky fakulty pořádá prezenční školení pro akademické pracovníky Centrum informačních a vzdělávacích technologií PdF UP, za lektorského vedení doc. PhDr. Milana Klementa, Ph.D. Školení je zaměřeno na základní použití online videokonferečních systémů, kterými fakulta disponuje, primárně na využití platformy ZOOM. Školení jsou určena pro začátečníky a účastníci a účastnice se na nich naučí základy práce s těmito nástroji, konkrétně např. připojení k již svolané videokonferenci nebo vytvoření vlastní videokonference a přizvání účastníků. Školení byla naplánována na poslední dubnový týden a vzbudila u zaměstnanců a zaměstnankyň fakulty velký ohlas. Vzhledem k rychlému obsazení nabízených termínů CIVT vypsalo další turnus školení na první květnový týden a ve hře je navíc i turnus třetí.
„Mohu s velkým potěšením říci, že nás překvapil nebývale velký zájem o nabízená školení. První běh čtyř školení byl obsazen během dvou dnů, a proto jsme ihned reagovali nabídkou dalšího běhu s dalšími čtyřmi školeními. Ukazuje se, že i tento druhý běh zřejmě nebude stačit a budeme vyhlašovat i běh třetí. I když pro nás není příprava školení – včetně nesnadného zajištění odpovídajících hygienických podmínek – opravdu jednoduchá, jsme moc rádi za tento zájem a těší nás, že můžeme v této nelehké době našim kolegyním a kolegům pomoci,” uvádí k nebývalému ohlasu Milan Klement, vedoucí Centra informačních a vzdělávacích technologií PdF UP.
Další školení se konají příští týden, a to v pondělí, úterý a středu. Zaměstnanci dostali nabídku a odkaz na registraci e-mailem, na školení nepotřebují nic než přihlašovací údaje do portálu UP. Semináře probíhají v komorní atmosféře 4 účastníků, a to vzhledem k mimořádným hygienickým opatřením. Je proto i dostatek prostoru pro důkladné vyzkoušení aplikace a pro případné dotazy. Centrum je připraveno školení opakovaně realizovat do té doby, dokud o ně bude zájem. Získané znalosti a zkušenosti s dostupnými videokonferenčními platformami se ostatně dají zúročit nejen v období mimořádného stavu.
Milan Klement navíc dodává, že je otázkou osobní volby, jakou kdo využije formu výuky na dálku. „I když se společně s kolegy z Centra informačních a vzdělávacích technologií PdF snažíme maximálně pomoci při použití různých on-line vzdělávacích systémů, tak bych chtěl zdůraznit, že není vždy nutné používat jen ty nejsofistikovanější komunikační platformy, neboť i vhodně strukturované zadání domácí práce e-mailem či zadání seminární práce a její odevzdání ve STAGu může být schůdnou cestou, jak studenty při jejich studiu či samostudiu vést. Je tedy jen na nás a na našem pedagogickém umu, jak skloubíme dostupnou technologii s naším výukovým záměrem a cílem.“