Tým z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého se opět zapojuje do projektu Central European Digital Media Observatory (CEDMO II.). Cílem tohoto projektu je posilování mediální gramotnosti, a to především v oblasti umělé inteligence.
Řešením výzvy CEDMO II. se zabývá konsorcium složené z předních akademických pracovišť – ČVUT (umělá inteligence), Univerzita Karlova (společenskovědní výzkum), Masarykova univerzita (právní výzkum), Univerzita Palackého (digitální gramotnost), podílí se na něm také média veřejné služby (ČTK) a nevládní ověřovatel faktů (Demagog.cz).
„Tým Univerzity Palackého se bude věnovat především zvyšování digitální gramotnosti obyvatel ČR prostřednictvím nástrojů umělé inteligence a zároveň upozorňovat na rizika, která se se současnými AI nástroji pojí – zmínit mohu např. halucinování, AI bias, tvorbu a šíření dezinformací, problematiku deep fake (včetně ukázky výroby deep fake), klonování hlasu, problematika deep nude v podobě svlékacích aplikací, retušování fotografií a úpravy videí, odstraňování ochranných prvků pomocí AI, problematiku online podvodů využívající AI apod.,“ představil zapojení pedagogické fakulty Kamil Kopecký.
Řešitelé z Pedagogické fakulty UP se zaměří především na oblast edukace a popularizace AI, a to i mezi rizikovými skupinami obyvatelstva, jako jsou například senioři. „V projektu plánujeme 50 přednášek a workshopů zaměřených na tato témata, stejně jako tvorbu nových vzdělávacích materiálů v elektronické i tištěné podobě,“ dodává Kopecký.
Projekt CEDMO II. navazuje na výzvu CEDMO I., do níž se Pedagogická fakulta UP také zapojila, a o které jsme vás na našem portále informovali už dříve. Mezi výstupy patřila také série přednášek určených učitelům i studentům učitelství.