Ve středu 26. 2. 2020 proběhl na Střední škole zdravotnické a Vyšší odborné škole zdravotnické E. Pöttinga semiář k blížícímu se Světovému dni zdraví, do nějž budou krom dalších pořádajících organizací zapojeny také některé fakulty Univerzity Palackého a Pevnost poznání. Za pedagogickou fakultu se aktivně účastní katedra antropologie a zdravovědy, jejíž studentky se budou podílet na edukačních programech v mateřských a základních školách a také přímo na fakultě.
Pracovní edukační seminář s názvem Dobré ráno, Olomoucko uspořádala organizace Arak, o. p. s, ve spolupráci s dalšími partnery osvětového týdenního programu ke Světovému dni ústního zdraví, který bude v Olomouci realizován v týdnu od 16. do 20. března 2020. Ředitel společnosti Mudr. Ladislav Korotvička představil její činnost v oblasti prevence a osvěty ústního zdraví a realizované projekty a mimo jiné vysvětlil i název společnosti: arak je jiný název salvadory perské, jejíž roztřepené větvičky či kořeny používali muslimové již před více než 1000 lety jako přírodní kartáček k čištění zubů.
Pro budoucí učitelky a učitele, zejména v mateřské škole, byl jistě přínosný i příspěvek Zdeňka Forejta, který působí jako preventista v mateřských školách. Prostřednictvím interaktivních programů učí děti v mateřských školách nejen jak správně pečovat o chrup, ale také které potraviny a nápoje zvyšují riziko zubního kazu. Používá přitom různé rekvizity, scénky a pracovní listy. Jak se k této činnosti dostal osvětlil v úvodu příspěvku: "Když jsem tehdy přišel na doporučení své sestry po několika letech k zubařce, nyní své ženě, bylo mi řečeno, že jsem přišel za pět minut dvanáct. Tehdy jsme se zamysleli nad tím, co udělat pro zvýšení povědomí o prevenci v oblasti ústního zdraví. Potom jsme měli možnost seznámit se s preventivním programem Zdravý úsměv realizovaným v Prešově, a tak se zrodil náš preventivní program." Zmiňovaná zubní lékařka MUDr. Radoslava Karlíková na příkladech ze své praxe ukázala význam prevence na generační posloupnosti pacientů. Zdůraznila také, že prevence je důležitá v každém věku, neměly by se tedy opomíjet různé věkvové skupiny.
Edukační program v rámci SDÚZ v týdnu 16.–20. 3. 2020 zajišťuje za Arak Mgr. Kateřina Minsterová. Ta objasnila, jak budou zapojeny studenktky katedry antropologie a zdravovědy: "Studentky budou zapojeny do edukačního programu napříč celým týdnem a různými stupni vzdělávání. V pondělí a úterý budou součástí dentálních týmů na mateřských a základních školách, kde budou jejich náplní edukační aktivity v oblasti ústního zdraví úměrné danému věku a zadání krátkodobých kreativních úkolů do projektu. V následujících dnech budou součástí dentálních týmů v rámci infostánků na fakultách UP, kde bude probíhat část programu zvaná Studenti studentům. Ve čtvrtek a pátek budou také součástí edukačních aktivit v Pevnosti poznání." Dentální týmy budou pracovat ve složení ze studentů stomatologie LF UP, studentek dentální hygieny VOŠ a SZŠ a studentek PdF UP. Program v Pevnosti poznání bude relizován dentálními týmy v tematicky zaměřených infostáncích, bude určen jak žákům všech stupňů škol, tak rodičům s dětmi, DDM, střediskům rané péče a domovům seniorů.
Světový den ústního zdraví se slaví ve více než 174 zemí, loni byla Česká republika zvolena jako nejlepší v osvětových akcích.