Stipendijní Akademie MenART poprvé v Olomouci!

Foto: MenART
Středa 21. srpen 2024, 12:40 – Text: Oddělení pro vnější vztahy a inovace PdF UP

Pedagogická fakulta UP bude tento víkend hostit Stipendijní akademii uměleckého vzdělávání MenART! Sedmý ročník prestižní Stipendijní akademie MenART letos poprvé proběhne v Olomouci na základě spolupráce, kterou naše fakulta s MenARTem navázala začátkem letošního roku.

Cílem MenARTu je rozvíjet a podporovat mladé talenty v hudebních, výtvarných, literárně-dramatických a tanečních oborech, ale také inspirovat jejich pedagogy, kteří se programu po celou dobu zúčastní společně se svými žáky. Právě dva výjimečné pedagogy, kteří prošli opakovaně MenARTem a disponují mimořádným darem rozvíjet ve studentech jejich talent, nyní Akademie ocení. Dva z nich, kteří vychovali generace skvělých mladých umělců, převezmou v sobotu na slavnostním zahajovacím večeru VII. ročníku Akademie z rukou patrona MenARTu Libora Winklera, proděkanky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Petry Šobáňové a náměstka ministra kultury Ondřeje Chrásta, Cenu MenART pro výjimečného pedagoga ZUŠ.

Ve školním roce 2024/2025 bude v rámci Stipendijní akademie MenART otevřeno 18 mentorských skupin. V roli mentorů se angažuje 18 osobností české umělecké scény, které společně předají své cenné zkušenosti více než 260 stipendistům ze 79 ZUŠ, doslova ze všech krajů ČR.

Role mentorů se ujmou virtuosní klavíristé Ivo Kahánek, který stojí u projektu od jeho pilotního ročníku, a Karel Košárek, který se tentokrát bude věnovat i čtyřruční hře. Mezi mentory klasické hudby budou též přední sopranistka Kateřina Kněžíková, koncertní mistr České filharmonie Jan Fišer, inovativní klarinetista Irvin Venyš, a vyhledávaný violista Jiří Kabát, jenž povede již podruhé komorní soubory s převahou smyčců. Specifický obor dvouplátkových nástrojů podpoří hráči České filharmonie fagotista Tomáš Františ s hobojistou Vladislavem Borovkou. Poprvé bude otevřen obor trubka pod vedením Svatopluka Zaala z Prague Philharmonia. Dirigent a virtuosní hráč na lesní roh Radek Baborák povede horny spolu s Janou Švadlenkovou, vedoucí horen SOČR. Vyhledávaná skladatelka Beata Hlavenková tradičně povede sekci autorské hudby bez omezení žánrů, zákonitostem a tajům muzikálového zpěvu se bude věnovat Radka Fišarová. Uznávaný choreograf Jan Kodet se zaměří na choreografickou práci s vybraným tanečním souborem. Výtvarný obor opět představí nové tváře v roli mentorů – přední malířku Eriku Bornovou, oceňovanou ilustrátorku a tvůrkyni komiksu Lucii Lomovou a v neposlední řadě progresivního architekta Petra Jandu. S Divadelním soubory bude pracovat výrazná divadelní režisérka nové generace Anna Klimešová.

„Úvodní setkání v Olomouci se nesou ve znamení společné práce a tvůrčího zápalu, objevování i navazování nových přátelství,“ říká ředitelka Akademie MenART Dana Syrová. Vedle celodenní práce s mentory účastníky čekají po celý víkend doprovodné workshopy a společné debaty.

Akademie MenART nově zahajuje spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, kde proběhne úvodní setkání VII. ročníku. „Z navázané spolupráce s MenARTem máme velkou radost, těší nás zejména možnost propojit oborové didaktiky a náš výzkum s příklady dobré praxe v oblasti práce s talenty a podpory expresivní činnosti mladých lidí,“ upřesňuje význam spolupráce Petra Šobáňová, proděkanka fakulty, kde se tradičně věnují také pregraduální přípravě učitelů výtvarné a hudební výchovy pro základní umělecké školy. Své zázemí Akademii poskytne též spolupracující ZUŠ Iši Krejčího v Olomouci.

„Je těžké se na cestě školstvím neztratit, nepřestat mít ideály a stále věřit v to, co tvoříme a oč se snažíme. Díky MenARTu se mi daří nezapomínat na to důležité a podstatné. Nepodceňovat to, kdo jsme, koho učíme a co vyučujeme,“ doplňuje pedagožka Jana Schlosserová ze ZUŠ Moravské Budějovice, absolventka MenARTu.

Stipendijní program opět vyvrcholí veřejnou prezentací výsledků společné práce na jaře 2025 na renomovaných festivalech jako MHF Pražské jaro, Smetanova Litomyšl a Smetanova výtvarná Litomyšl, které tak dávají najevo, že systematická podpora talentů je důležitou součástí uměleckého prostředí. MenART se zasazuje o podporu ZUŠ jako prostředí, jehož součástí je též práce s mimořádně nadanými dětmi a podpora nadaných žáků v dalším rozvoji v rámci uměleckého vzdělávání a profesionalitě.