Zapojte se do mezinárodního projektu DEMOLA

Čtvrtek 10. říjen 2024, 13:00 – Text: Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest

Zaměstnanci a studenti naší fakulty mají možnost zapojit se do mezinárodního projektu DEMOLA, který se úspěšně realizuje ve více zemích po celém světě (včetně Finska, Anglie, Skotska, Namibie, Japonska, Portugalska a dalších). V České republice se projekt pilotoval v minulém roce v Ostravě a nyní se rozšiřuje i do Prahy. Video z prvního Demola hackatonu z Ostravy na Linkedin MSICu.

Jedná se o semestrální volnočasovou aktivitu organizovanou pod záštitou finské společnosti Demola Global (zkratka znamená DEMOnstration LAboratory). V rámci programu spolupracují multidisciplinární týmy studentů z různých oborů (technických, humanitních, přírodovědných a dalších) na reálných výzvách předložených velkými firmami působícími v ČR, a to formou hackathonů.

Projekt využívá unikátní metodiku zaměřenou na validaci tržního potenciálu, kdy si studenti osvojí dovednosti potřebné k budování inovativních konceptů, které následně ověřují v praxi. V zavedených zemích se tyto výzvy konají několikrát do roka, a po absolvování 2-3 projektů v rámci DEMOLA jsou studenti schopni vytvořit vlastní podnikatelský záměr postavený na validovaných nápadech – dovednost, která často chybí českým startupům. Studenti tak získávají nejen nové znalosti, ale také rozvíjejí specifický soubor dovedností potřebných pro přemýšlení jako podnikatelé a inovátoři.

Výhodou je, že jedinou investicí studentů je jejich čas. Čím více energie do projektu vloží, tím lepší výsledky mohou očekávat. Studenti nepracují přímo pro firmy a nejsou s nimi vázáni žádnými smlouvami – vybírají si témata na základě vlastního zájmu. Výstupem je pak projekt, který je duševním vlastnictvím studentského týmu a lze ho využít k rozjezdu vlastního startupu či nabídnout firmám, které o něj projeví zájem.

Pro registraci studentů v Praze klikněte [zde] a pro Ostravu [zde]Na odkazech najdete i vypsané výzvy, do kterých se studenti mohou hlásit.

Deadline pro přihlašování: 13. 10. 2024

Pokud by to bylo možné, prosím o zprostředkování informace a přiložených materiálů studentům. V materiálech je uveden kontakt pro další případné otázky studentů.

Q&A session s viceprezidentem Demola Global, Janne Eskola: 9. 10. 2024, 15:30–16:30 přes MS Teams

Join the meeting now

Meeting ID: 378 598 629 274

Passcode: 3hFvBx

Časový průběh projektu je následující:

Úvodní setkání (kick-off): 24.–25. 10. 2024

Mid event: 25.–26. 11. 2024

Final event: 9.–10. 1. 2025

Ostrava

Úvodní setkání (kick-off): 22.–23. 10. 2024

Mid event: 27.–28. 11. 2024

Final event: 7.–8. 1. 2024

Ostatní průběžná setkání si týmy organizují podle svého.

Další zapojené instituce jsou Pražský inovační institut, Středočeské inovační centrumCzechInvest a MSIC

Budeme velmi rádi, pokud byste mohli tuto informaci rozšířit mezi studenty na Vaší univerzitě, případně ji sdíleli s katedrami, které by mohly mít o projekt zájem. Pro více informací se na nás neváhejte obrátit na kolegu Filipa Krůtu z EcoTech Hubu (filip.kruta@czechinvest.org) či přímo na kontakt v přiloženém materiálu.