Znakujme spolu aneb Deafember na pedagogické fakultě!

Středa 9. říjen 2024, 11:00 – Text: Redakce portálu U21

Pedagogická fakulta UP se již nekolikátým rokem zapojuje do kampaně #Deafember, jejímž cílem je osvěta v oblasti problémů osob se sluchovým postižením a popularizace českého znakového jazyka. Využijte videa, která jsme připravili, a znakujme spolu!

Nová série tematických videí navazuje na původní velice úspěšný projekt Znakujme spolu!, jež v minulých letech vycházel na fakultním YouTube kanálu. Pořadem opět provází Pavel Kučera z Ústavu speciálně pedagogických studií a nově také Kristýna Odstrčilová Kučerová ze Střední školy, základní školy a mateřské školy pro sluchově postižené, Olomouc; ta nahradila tlumočnici Kristýnu Winn, známou z původních dílů seriálu.

Léto je sice už za námi, ale v prvním díle seriálu se vrátíme do období prázdnin a táborů. Na konci videa také najdete slovníček, pomocí něhož se můžete naučit znakovat některá slova!

Kampaň #Deafember, jež probíhá každoročně v měsíci září, má za cíl zviditelnit a podpořit Neslyšící jak v České republice, tak v zahraničí. Většinové společnosti připomíná, že lidé se sluchovým postižením jsou mezi námi, i když je v davu na první pohled možná nepoznáme. To se týká také Univerzity Palackého, kde studuje – s podporou Centra podpory studentů se specifickými potřebami sídlícího na pedagogické fakultě – několik desítek mladých lidí s různým stupněm sluchového postižení. Pedagogická fakulta tak nejen svou účastí na kampani #Deafember, ale i mnoha dalšími aktivitami podporuje komunitu Neslyšících a připomíná důležitost vzdělávání dětí a mladých lidí se sluchovým postižením v jejich přirozeném jazyce.