Státní závěrečné zkoušky
Státní závěrečná zkouška z českého jazyka a literatury (SZZ) se skládá z těchto částí:
- obhajoby diplomové práce,
- zkoušky z mluvnice českého jazyka,
- zkoušky z didaktiky českého jazyka a literární výchovy,
- zkoušky z literatury.
Student musí prokázat znalost odborné literatury jak v mluvnické, tak v literární i didaktické části zkoušky k danému tématu.
Doplňující informace k literární části
Vzhledem ke značné šíři jednotlivých zkušebních tematických okruhů (zvláště v literární části) je posluchačům při přípravě odpovědi doporučeno postupovat podle následujícího rámcového schématu:
- student přiblíží a charakterizuje danou epochu co do různosti myšlenkových proudů, hlavních filozofických a uměleckých tendencí, (např. výtvarné umění atd.), literárních skupin, směrů, časopisů;
- vyznačí souvislosti s literárním vývojem ve světové literatuře;
- jmenuje a charakterizuje určující osobnosti dané etapy v literatuře;
- uvede konkrétní literární díla vzniklá v určitém období, rozčlení je podle významu a literárních žánrů.
Každý zkušební tematický okruh bude doplněn o dílčí otázky z oblasti teorie literatury a literární vědy.
Examinátor může vést posluchače napříč jednotlivými epochami i jednotlivými literárními žánry. Zkouška je ukončena odkazem na četbu (podle přiloženého seznamu literatury).
Informace pro studenty
KČJL každoročně reviduje znění státnicových otázek. Pokud dochází k určitým změnám, tak jde o změny ve formulacích jednotlivých okruhů, nikoliv v rozsahu požadovaných znalostí (například z důvodu nové akreditace). Pokud se změní počet okruhů, tak opět nejde o rozšíření celkového rozsahu požadovaných znalostí, ale pouze o upřesnění určitých tematických otázek.
Vysokoškolský student prokazuje při zkoušce schopnost reagovat na položené otázky, segmentovat daný obsah/rozsah učiva podle různých okruhů/položených otázek. Tím také dokládá, že studovanému oboru rozumí.
S případnými dalšími dotazy se můžete obracet na tajemníka KČJL (dr. Daniela Jakubíčka), nebo na vedení katedry.